Články

Hodnocení

Náš mozek je nastavený na neustálou práci, vyhodnocování a analyzování všemožných tělesných pochodů, ale také interakce těla s okolím a okolí s tělem. Tento stav je automatický a děje se, aniž bychom o tom více či méně přemýšleli nebo vůbec věděli. Na dalším vyhodnocováním se podílíme aktivně my sami na základě mnoha proměnných. Toto hodnocení se týká nás samotných, našich aktuálních potřeb, vyhodnocování aktuálních podmínek a následných kroků. V tomto je mysl opravdu kreativní nástroj a lidé, ktereří se jejím zkoumáním zabývají, by na toto téma mohli hovořit jistě i někoholik hodin.

Toto hodnocení a vyhodnocování je do jisté míry naší přirozeností, jen se k tomu připletla jedna proměnná, která má potřebu stále něco hodnotit a tím se vyvyšovat nad ostatní. A je opravdu jedno v jaké fázi „duchovního rozvoje“ jsme. Prostě to děláme stále. Zrovna nedávno jsem se sama přistihla, jak je jednoduché se nechat do této pasti hodnocení chytit, když jsem přemýšlela nad tím, jakým vzorem jsou dnešní beauty youtuberky nebo kočky z instagramu, které hovoří o přirozené kráse a pak si nechají napíchat rty a udělat nová prsa… Díky kamarádce, s kterou jsem tento můj povzdech sdílela, jsem si uvědomila, kam mě má mysl zase lapila. Cha! Nachytala jsem se na švestkách 😀

Co tedy dělá hodnocení s námi, když my jsme ten, kdo hodnotí? Staví nás nad druhé a děláme se lepším. A je jedno v jaké sféře toto prožíváme. Jsou tu teď taková témata jako non toxic domácnost, zero wase, vegetariánství nebo veganství a další. Mnoho z nás padá do této pasti denně a ani si to neuvědomujeme.

Proč ty věci, pro které jsme se rozhodli, děláme? Pro sebe? Pro planetu? Pro naše děti? Proto, že máme, jak se říká, srdce na pravém místě a není nám jedno jak a v čem žijeme? Protože se děje to, že sestupujeme zpět do naší přirozenosti?
Pokud ano, pokud to máte třeba takto, kde jste byli před tím? Jak jste přemýšleli nad vyhozeným igeliťákem, jak jste přemýšleli nad krémem nebo makeupem, který jste si denně dávali na obličej? Do jaké míry jste přemýšleli nad jídlem, které kupujete a konzumujete? A jaký byste měli postoj k lidem, kteří vám říkají, že jste nevědomí, když to nebo ono neděláte?

Past hodnocení se někdy tváří, jakože je to vlastně v pořádku. Že já dělám něco, co je se mnou v souladu, co je v souladu s mým srdcem, duší a to mi dává tu moc, abych byl lepším člověkem. A zde se velmi často necháváme lapit. Lapeni do hodnocení a duality, a přitom toužíme po jednotě.
V nějakém předchozím článku jsem psala o tom, že zde, v tomto životě, máme tu možnost být kýmkoliv, kým jsme v minulosti být nemohli. A to platí pro všechny. Každá bytost žijící na této planetě zhmotňuje si to, po čem touží. A je jedno jestli jsou to nová prsa nebo krystaly.

Každého, jeho cesta jest.

K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *