Články

O mysli

Stále o sobě pochybujeme. Připouštíme, že jsme nedokonalí, že jsme málo otevření, laskaví nebo srdeční. Že jsme málo disciplinovaní, že jsme líní, že jsme selhali, že nejsme dost dobří, že když děláme to či ono, nejme dost spirituální, že když děláme to či ono, škodíme naší planetě.

Když budeme stále dokola živit myšlenky nespokojenosti, když budeme stále dokola věřit tomu, že něco, co chceme je nám na kilometry vzdáleno, vždy to tak bude. Vždy bude vše tak, jak o tom smýšlíme, jak tomu věříme. Plní se nám totiž naše přání. Byť jsou do jisté míry nechtěná, ale jsou už reálná. Zhmotnila se. A můžeme je vidět všude kolem sebe, ve vztahu k sobě, v nemoci, ve vztahu s ostatními, v práci… Prostě kdekoliv. To, co jsme živili, to nyní žijeme. A teď přichází na řadu otázka, zda se nám to líbí či nikoliv?

Mnoho asi odpoví, že ne a že chtějí nápravu. Tu nápravu můžete činit každý den. Nyní jste si vyzkoušeli, jak se zhmotňuje vaše realita, jen né tím, pro vás radostným, způsobem. Změňte to. Vidíte, jak mocné jsou vaše myšlenky? Co jste nyní vytvořili? A stále to dotváříte, protože to již vidíte. Již vás tato realita doprovází na každém vašem kroku. Změňte to. Zaměřte nyní vaší pozornost na to, co vás činí šťastné. Změňte své myšlenky a ty staré nechte být. Vůbec se jim nevěnujte a živte svou pozorností to, co vám činí radost. Třebaže to kolikrát nevyjde, a to staré vás ovládne. Nenechte se svézt z cesty, kterou jste se nyní rozhodli jít.
Stejně tak, jako dokážeme dát povel ruce, aby uchopila sklenici s vodou a podala ji ústům (teď už to umíme, ale také jsme se to učili, jako malé děti), můžeme sebe naučit vládnout svým myšlenkám a věnovat pozornost jen tomu, co nám přináší radost a to čím se chceme v životě obklopovat. Sebe máme ve svých rukách, stejně tak jako svůj život a to, jaký ho máme nebo budeme mít. To, jak si ho užijeme, nebo jak se budeme zaměřovat na to nedokonalé, pokulhávající a smrduté.

Když otevřete truhlu s uvěřenými myšlenkami, budete se až divit, jak moc se necháte ovlivnit a jak moc tyto myšlenky utvořili vaši realitu a díky tomu, že chcete již něco jiného, nedaří se vám to prohlédnout, hledáte příčiny, motáte se stále kolem tohoto tématu, na chvíli se vám třeba uleví, ale pak to zase zesílí a třeba je to téma intenzivnější než kdykoliv před tím. Čemu jste uvěřili? Jakou myšlenkou jste si zastavili svou radost? Jaká myšlenka vám nyní tvoří to, co žijete? Co svým zaměřením živíte?

„Jsme tím, co si myslíme. Ze svých myšlenek stavíme svůj svět.“ Buddha

Artist: Joemel Requeza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *