Články

Sebe- péče I.

Toto slovní spojení do sebe zahrnuje nespočet technik a aktivit, které sobě můžeme dopřát. Od péče o zevnějšek, po například vnitřní laskavost. Je to prostě péče o sebe sama a buďme k sobě upřímní…Jak dalece umíme a dokážeme pečovat sami o sebe? Chodíme do destruktivních situací, chováme se ke svému tělu jako k popelnici, vůbec nedbáme na jeho potřeby, jsme pozorností otočeni naprosto jiným směrem a spíše než sebe-péče se jedná o sebe- destrukci.
Díky vlivům z minulosti, jsme zapomněli, jak o sebe pečovat, jak najít cestu k sobě, svému nitru i tělu. Otáčíme se k sobě zády. Kdo už trochu prozřel ví, že zde musí už zabrat jen on sám. Že už nepomůže obviňování druhých nebo vztek na druhé. Každý již musí sám za sebe a především PRO SEBE.

V mých předchozích povídáních o sebelásce jsem se zmínila, že opětovné budování vztahu se sebou, je jako obnovení a budování vztahu v dlouholetém manželství, kde jiskra vyhasíná, ale oba si moc přejí ve vztahu setrvat. Musí proto aktivně pracovat na jednotlivých krocích a chodit i tam, kde je to nepohodlné, nové nebo někdy i bolestivé. Je třeba se nakopnout pro sebe, pro lásku, kterou v sobě k sobě máte, ale je skryta dost často za kritikou a do jisté míry i sebetrýzněním. Tyto vyšlapané cesty reakcí již velmi dobře znáte. Jsou to brázdy ve vašem informačním poli, ve vašem mozku, které jsou již tak zautomatizováné, že třeba ani nevíte, jak to napravit, jak to nedělat, jak se tak hnusně k sobě nechovat. Přestaňte přemýšlet a vymýšlet odpovědi a začněte NĚCO dělat. Něco, co jste si dlouho přáli nebo něco, co si myslíte, že vám na této cestě pomůže. Přemýšlení a následné nekonání vás akorát zahrne dalším kolem výčitek a z tohohle bláta se dost těžko dostává.

Pokud už víte jak, nebo to něco děláte, ptejte se těla, jak mu při těch činnostech je, jestli třeba chce být silnější, jestli toto je opravdu vhodný pohyb, který potřebuje, a nebo jestli tato strava je ta pravá pro něj. Nastartujte komunikaci se sebou. Vyprdněte se na všemožný směry, co kdo jak má, jak žije, jakou má postavu nebo jak je nabitý energií. Hloubejte více v sobě, jestli to je opravdu to, co právě vy potřebujete, jestli to je opravdu to, co potřebuje vaše tělo. Ono totiž představy o tom, co by jak mělo být, jak bychom měli nebo neměli vypadat, se někdy dosti liší od toho, jakou formu projevu si vybrala naše duše. A tím, že jsme si vzali do hlavy, že zrovna tato forma, která nás nějak přitahuje, je ta správná pro nás, jdeme dost proti vyjádření naší duše ve hmotě, v těle.

Dělejte to, co vám přináší radost, to kde se cítíte sami sebou, nebo to, co víte že vám dá jistou potřebnou informaci o vás, byť to může být nepříjemné.

Nyní je doba, kdy už je třeba tyto souvislosti uvidět a žít. Žít život, žít sebe a žít svůj život pro sebe!
To jsou věci, které se musíme naučit my sami, neb je nám do teď nikdo (nebo jen velmi málokdo) neuměl předat. Ten patent na to, jak žít šťastný a spokojený život v sebelásce musí stejně najít každý sám v sobě. Vše okolo je inspirace a nápověda kam a na co se mrknout nebo kam jít, uvnitř sebe.

S láskou, Kateřina

P.S.: Toto umělecké vyjádření mi přijde opravdu výstižné. Staňme se pro sebe otevřenou knihou a naučme se v sobě číst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *